Stacyjki, czytniki kart - Tata

Zobacz jako Lista Siatka
Sortuj wg
jj7985eby
39,00 zł
z VAT

Brak towaru

jj7986eby
39,00 zł
z VAT

Brak towaru

Stacyjka Zapłonowa TATA Indica 9919
149,00 zł
z VAT

Brak towaru

Stacyjka Zapłonowa TATA Indica 9919 1627
149,00 zł
z VAT

Brak towaru

Stacyjka Zapłonowa TATA Indica 9919 1628
149,00 zł
z VAT

Brak towaru

na stronę

Stacyjki samochodowe i czytniki kart – poznaj te elementy

To od stacyjki samochodowej zaczyna się cały proces jazdy samochodem osobowym, niezależnie czy za jego uruchomienie odpowiadają stacyjki czytnika kart czy standardowe części, przekręcane za pomocą kluczyka. W jaki sposób funkcjonują te części i jak rozpoznać ich awarię?

Coraz częściej zamiast standardowej stacyjki samochodowej montowane są czytniki kart elektronicznych, odpalających silnik automatycznie po rozpoznaniu chipu wbudowanego w plastikowy element. Spotkasz się jednak również z tradycyjną formą – rozruchu za pomocą kluczyka.

Stacyjki samochodowe i ich działanie w autach osobowych

Niezależnie czy mamy do czynienia z czytnikiem kart czy nasze pojazdy mają stacyjki samochodowe – zasada działania jest podobna. Po wykryciu karty lub przekręceniu kluczyka, element elektronicznie uruchamia zapłon, co uruchamia silnik.

Mechaniczne stacyjki silnika działają jak zamek, który manualnie rozkręca rozrusznik. Z kolei czytnik kart robi to automatycznie, dzięki specjalnym czujnikom. Jeżeli rozpozna on kartę, a właściciel naciśnie przycisk, to ten zacznie kręcić rozrusznikiem. Samochód odpalony.

Jak rozpoznać awarię czytnika karty w samochodzie?

Czytniki kart niekiedy ulegają awariom, polegającym na braku rozpoznawania karty przez moduł sterujący. Jakie są symptomy takiej awarii?

  • Auto nie reaguje na kartę, a silnik nie może zostać odpalony – może to świadczyć o rozładowanej baterii w karcie lub zepsutym chipie. Niekiedy winna może okazać się również stacyjka, która nie potrafi rozpoznać karty albo się rozkodowała.
  • Na wyświetlaczu pokazuje się komunikat o złej karcie – podobnie jak w przypadku braku reakcji. To najczęściej wina rozkodowanej stacyjki albo samej karty. 

Wymiana stacyjki z czytnikiem kart jest niekiedy droższa niż w przypadku standardowych, tradycyjnych wersji z kluczykiem. W niektórych przypadkach nie jest jednak konieczna nowa karta – elektromechanik powinien sparować ją z nowym urządzeniem rozruchowym.